reede, 13. oktoober 2023

Tugev kogukond tuleb tormis toime

Mul oli väärt võimalus esineda kolmapäeval Sisekaitseakadeemia kutsel rahvusvahelisel elanikkonnakaitse teemalisel konverentsil „Teel turvalisse homsesse“. Ettekande pealkirjaks seati „Riik ja kogukond: kumb kumba abistab?“

Selleks valmistudes mõtlesin koos mõne kolleegiga nii viimasele viiele aastale kui meid äsja tabanud tormile Patrick.

Järeldus on lihtne. Riik on täpselt nii tugev, kui tugevad on tema külad ja linnad. Riik on täpselt nii tugev, kui teadlikud on tema elanikud.

Torm Patrick oli karm. Jah, (inim)elude kallale ei kippunud. Ent kustutas enam kui tuhandes Hiiumaa majapidamises tuled. Murdis ohtralt puid ning koos sellega kahjustas üksjagu vara.

Kui puudest pihta hakata, siis silma jäi ka positiivset. Tean, et nädala lõpus said tugeva töökoormuse päästjad ning vabatahtlikud päästjad. Aga lisaks neile toimetasid mitmed vabatahtlikud ja omaalgatuslikud tööbrigaadid, kes sõitsid saarel ringi ja vabastasid teid langenud puudest. Samamoodi on tegusad hiidlased omavalitsusele abiks tormi järel tormikahjude, eelkõige murdunud puude likvideerimisel.

Minu hinnangul tulid ka ametkonnad ja asutused keerulistes oludes hästi toime. Kärdla Veevärk reageeris kiiresti, et pumplad ja puhastid saaks generaatori toitel tööd jätkata. Lisaks oldi pühapäeva varahommikul abiks Hiiumaa Sotsiaalkeskuse Pargi Kodul, mis kütte ja veeta elektrikatkestuse tõttu jäi. Päästepealik Hannes Aasma ettepanekul viis Veevärk sinna ühe oma generaatoritest.

Elektrilevi ning eriti selle rikkebrigaadid said kõvasti vatti. Saan tunnustada, et infovahetus toimis kogu selle keerulise olukorra ajal operatiivselt, kellaajale vaatamata. Kuigi vooluühenduseta jäänud kodudes oodati rikke kõrvaldamist kindlasti pikisilmi ning tunde lugedes, siis arvestades, et tugev tuul vaibus alles pühapäeva õhtul, õnnestus elektriühendus üpris kiiresti taastada.

Paslik on siin üle korrata, et viimaste tormide järel on Elektrilevi suursaarte investeeringute mahtu märkimisväärselt suurendanud ning sel ja paaril järgmisel aastal saab märkimisväärselt palju kilomeetreid elektriliine ilmastikukindlaks ja laiendatakse liinikoridore. Sel ja järgmisel aastal laiendatakse Hiiumaal liinikoridore 75 km ulatuses.

Maakaabel oleks loomulikult kõige töökindlam variant, samas ka märksa kallim. Ning kaetud juhtmega õhuliin on statistika järgi siiski viis korda väiksema rikete arvuga, kui paljasjuhtmeline.

Lisaks neile on ehituses Lauka-Reigi ja Käina-Männamaa keskpingeliinid ja pea 40 madalpingevõrgu objekti.

Ent kõige enam jääb Patrickust meelde, et kogukond hoidis selle tormi ja kriisi ajal kokku. Üks asi, et avalikus ruumis oli väga vähe kaeblemist ja kurtmist. Järelikult inimesed olid saabuvaks olukorraks valmistunud.

Veel olulisem oli aga käitumine reaalse probleemi ajal. Kerksuskeskused, mille loomise vajadusest on viimasel paaril aastal juttu olnud, said nüüd kodanikualgatuse korras teoks. Ehk punktid, kus elektrita jäänud inimestele pakuti võimalust seadmeid laadimas käia, vajadusel süüa teha, pesta jms. Olen kindel, et sugulasi ja naabreid oleme alati aidanud. Aga kõigile, ka täitsa võõrastele, tuge pakkuda, see on samm edasi.

Vahetult enne tormi, 4.oktoobril osalesin Kõpu rahvamajas sealse seltsi ning Kõrgessaare vabatahtlike päästjate koolitusel, mille eesmärk oli analüüsida, kuidas kogukond kriisis toime tuleb. Kuidas end ette valmistada ning mida reaalses olukorras ette võtta.

Kõik need näited tõestavad, et me liigume õiges suunas. Samas küsitakse ka selliseid küsimusi: „Mina pean valda oma maksudega üleval, vald peab minu eest hoolitsema. Miks pean mina muretsema ja kriisiplaane tegema?“ Hea, et küsitakse. See annab adekvaatse pildi, et meil on veel arenguruumi, kuna esimene eeldus on siiski see, et inimene tuleb kriisis vähemalt mõnda aega ise toime.

Vastus ettekande küsimusele „Riik ja kogukond: kumb kumba abistab?“ on minu meelest „mõlemad“. Üks teiseta või teise toeta edukalt hakkama ei saa. Seega riik peab suutma inimesed ja kogukonnad nii hästi ette valmistada, et nad saaks ise kriisis hakkama, aga suudaks ka teisi toetada.


Ilmus Hiiu Lehes 13.10.2023

Kommentaare ei ole: