pühapäev, 31. juuli 2016

Kergejõustik

Et reedel sai korralik soojendus tehtud, siis tuli see laupäeval ka realiseerida. Kergejõustiku meistrivõistlustel.
Kuigi jah, hommikul voodis ärgates - üllatuslikult juba nii seitsme ajal, kuigi reede oli päris tegus, samas magama läksin peale südaööd - oli tunne, et targem on sealt mitte välja ronida. Nii pikutasingi paar tundi otsa.
Aga kui juba liikuma sai, siis polnud rattasõit enam sugugi kontides ning et meistrikatest taheti maakonnalehte lugu, tuli kohale minna.
Möödunud aastal tegin kaasa kõigil aladel, ülemöödunud aastal vist ka (või jäi midagi vahele?). 2014 oli mõne ala puhul põhjuseks osalejate vähesus, mis seal salata. Näiteks kõrgushüpe, kuhu ma muidu poleks küll end kirja pannud. 2015 tahtsin vist proovida, et kuidas on täisprogramm kaasa teha ehk kõik alad paari-kolme tunni sisse mahutada.
Sel aastal polnud endale enam ses osas midagi tõestada, sain valida. Ja ikka valisin veidi valesti. Esimene ala oli kaugushüpe. Ülemöödunud aastal andis 5,24 viienda koha ja juunis hüppasin teisipäevakul 5,35. Uskusin, et sinnakanti maandun ka seekord. Aga tegelikult jäi mõni sentimeeter viiest meetrist puudu. Sain aru, et jalad kõige teravamad pole.
Sprindis lootsin samuti optimistlikult 12 sekundiga joosta. Nädal peale maratoni, Saarte mängudel see õnnestus. Siis oli aeg 11,9 nagu teisipäevakul maikuus. Nüüd sattusin kõige tugevamasse jooksu. Start pole minu trump nobedamate kuttidega võrreldes kunagi olnud. Aga poole distantsi peal nägin, et vahe pigem kasvas kui kahanes ja see tegi jalad veel raskemaks. Ajaks 12,41. Pole iseenesest viga, eriti reedet arvestades ja koht kuues tosina sprinteri seas.
Millegipärast ütlesin enne võistlust, et kuul on minu põhiala. Ja päeva nael oligi kuulitõuge. Ses suhtes, et esimest korda sain protokolli tulemuse, mis algab numbriga kümme - 10,16. Kolm kettameest on kaugel ees, teistega kannatab võistelda.
Odavise oli suhtkoht tavapärane, paar meetrit üle 30. Ent enne seda oli veel nö show-alana kavas 4x100m. Algul mõeldud neidudele maakonnarekordi jooksmiseks ja poistele B7 mängude harjutamiseks. Aga et see info, et teadet joostakse, FB-st läbi jooksis, oli lõpuks seitse kvartetti stardis.
Meil oli päris hea sats. Olles aus, siis jalgade olekut arvestades olin ilmselt nõrgim lüli. Paraku on teatejooksus üks segav element, teatepulgavahetus. Väga põgusalt saime enne starti sel teemal peatuda, korra proovida. Aga läks ikka nihu. Ehk et teatepulk ei jõudnud minu käest viimase vahetuse kätte. Ilmselt tulnuks korralik aeg, sest sel hetkel juhtisime ja võiduaeg oli 46 sekundit. Ent mis parata. Teatevahetuse olulisust ja kuivõrd selle lihvimine trennides tulu võib tuua, on hea aegasid vaadates tõdeda. Neidude nelik jäi alla vaid B7 mängudele sõitvale poiste tiimile, samas edestas teisi poiste-meeste kvartette.

Õhtul võtsin sauna ja see tegi olemise päris heaks. Kuigi täna hommikul tunnen küll, et veidi trenni on tehtud viimastel päevadel :)  Tänaseks sattusin veel jalgpallikohtunikuks. Aga siis õhtul on minek. 10 päeva arvuti ja paljuski ka internetita. Puhkus.

laupäev, 30. juuli 2016

Rattaring

Mõte sai teoks tehtud. Ehk "Sadamate ring" läbi sõidetud. Hommikul kaheksast start. Siis Orjaku ja Heltermaa sadamad. Lõunasöök Viigris ja Kärdla sadam. Sealt Lehtma sadamasse, kus tuli otsustada, kas minna edasi Tahkuna kaudu metsade vahelt või asfaltteed mööda. Valisime viimase. Ja ilmselt järgnev oligi kõige raskem etapp. Sõit Kalana sadamasse. Sealjuures sõitis meist Malvaste teeotsas üks spordisõber korraliku maanteerattaga mööda. Jäi seisma ja uuris, kuhu liigume. Vastasin, et Emmastesse. Meest vastus rõõmustas, ent täpsustas veel, et kas Luidja kaudu. Kui vastasin, et Kalana kaudu, jäi ta mõtlikuks - ilmselt arvas, et vot on päev, nüüd alles leidsin tõsised rattahundid. Pakkus, et saaksime Luidjani koos liikuda. Siiski lasime tal üksi jätkata. Sõidutempo oli piisavalt erinev. Kalanas aitas teadmine, et nüüd on vaja ainult koju sõita. Ahjaa, Kõrgessaares ja Nurstes tegime poepeatused veevarude täiendamiseks ikka ka. Ja siis Sõru sadam, nö grande finale. Ei olnud veel pimedakski läinud, kui olin juba kodus tagasi :)



kolmapäev, 27. juuli 2016

Parvlaevaliiklus

Täna hommikul tuli ametlik info (kuigi jutt liikus juba eile), et Tallinna Sadam ostab SLK-lt parvlaev Regula. Nö varuvariandiks, kui uued praamid oktoobriks valmis ei saa.
Kujutan ette, et graafik hakkab siis olema sarnane lennuliiklusele. Ehk Regula stardib varahommikul Rohukülast, sõidab Heltermaale, siis tagasi mandrile. Sealt Kuivastusse ja Virtsu. Siis tuleb ilmselt kella vaadata. Vast jõuab õhtul ühe samasuguse ringi veel teha. Priima värk.

Mõte

Eilses Hiiu Lehes oli lugu külaseltsidest. Karksi haridus- ja kultuuriseltsi esindaja tõi välja: "Algul mõeldi küll, et milleks neid külaseltse vaja - need hakkavad jälle tahtma midagi. Hiljem aga nähti, et seltsid toovad valda väga palju raha sisse. Rääkimata sellest, et inimressursi arendamine seltsitegevuse kaudu on ka väga oluline."
Kirjutan alla. Seltsitegevuse toetamine peaks - eriti praegu, haldusreformi tuules - olema valla üks prioriteetseid suundasid.

teisipäev, 26. juuli 2016

Rahva tahe

Türgi.

"Inimesed nõuavad surmanuhtluse taastamist, me peame nende soovi täitma," teatab Erdogan. Mis sest, et inimesed on tänavatele meelt avaldama kutsutud riigijuhi soovil ja palvel. Paljuski hirmust ajendatuna, sest kümned tuhanded on enne seda vahistatud.

Toimub riigipöördekatse. Vastavalt hiljem vahistatute arvule võib järeldada, et selle taga oli vähemalt 50000 inimest. Sooviti muudatusi. Aga kuna kodanikud soovivad midagi, mis presidendi mõtetega kooskõlas ei ole, siis ei saa see ju selge ja tõene rahva tahe olla. Ja seetõttu ei pea selle järgi talitama.

pühapäev, 24. juuli 2016

Ennustus


Nagu näha, siis vahel harva õnnestub ikka oma selgeltnägija võimeid rakendada :) Tegemist siis ajakirja Jalka EM-finaalturniiri ennustusega. Seega sain nime üleriigilisse meediasse :)

reede, 22. juuli 2016

Diplom

Selgus, et kaks bakalaureust ei võrdu ühe magistriga ehk kohati on muust olulisem asjaolu, kas sul on diplom taskus. Ühest küljest igati mõistetav, haridus on väärtuslik vara. Kas alati haridus ka haritust tähendab, on omaette teema. Igal juhul anti tagasisidet, et muu oleks sobinud küll, ent sul puudub magistrikraad. Ehk langesin sellest tingituna konkursilt välja.
Kõrvalepõikena, see oli vist Orav, kes valdade ühinemisläbirääkimiste koosolekul ütles, et vallavanemalt ei nõuta haridust ega midagi, peab ainult teovõimeline olema... Kui võrdleme koolijuhi ja vallavanema vastutust või töö keerukust, siis on isegi arusaadav, et direktoril on teaduskraad vajalik.
Igal juhul ei jäänud ma siis pikalt ootama. Kandideerisin Tallinna Ülikooli ja oh seda imet, võetigi vastu. Mis mulle endale kõige suurem üllatus oli, sisseastumiskatsetel sain 94p 100st.
Ja eks ma olingi juba laisaks muutunud, saatsin terve õppeaasta mööda ilma, et oleksin ise samal ajal (üli)koolis õppinud. Kuidas küll nii saab?
Mugavustsooni ei tohi langeda. Kuigi enda meelest ma püüdsin seda mitte teha ja alatasa ikka ka midagi nö uut leiutada tundideks. Kas õnnestus, on mul endal raske kommenteerida. Seda tagasisidet peaks teised andma. Nüüd siis saab tööl jälle nö põnevam olema. Et minu erialal on tsükliõpe, siis lähevad nädalalõpud selle alla, mis tähendab, et koolis tuleb tunnid vähemate päevade peale kokku koondada.
Ahjaa, erialaks on hariduse juhtimine. Ametlikult tähendab see seda, et kraadi omandades: "kujuneb valmidus töötada erinevate  haridus- /koolitusasutuste (kõrg-üld-kutse, alusharidus, koolituskeskused) juhtidena ja haridusametnikuna omavalitsustes, riigiasutustes ning teistes haridusvaldkonna organisatsioonides, et toetada tõenduspõhist haridusvaldkonna juhtimist." Huvitav oli, et maavalitsuse haridusosakonna juhataja kandideeris samale erialale, niisamuti Riigikogu liige LK. Paraku pole mul hetkel andmeid, kas meist saavad kursusekaaslased.

neljapäev, 21. juuli 2016

Jalgpall

Muidugi on positiivne, et TTV üldse Nõmme Kalju eurosarja kodumängu üle kandis. Mis sest, et vaid teist poolaega. Aga kui selgus, et lisaajale+penaltitele läinud mängule eelistatakse ka mingeid kordussaateid (no olgu, 15 minutit oli ka uudistesaade), no siis ei saanud ma küll enam midagi aru. Mis pagana päralt siis üldse vaevuda ülekandeõigusi omandama, kui nii suvaliselt sellega ringi käid? Kas eeldati, et keegi niikuinii ei vaata ülekannet? Ilmselgelt lonkab asi TTV-s kahte jalga nagu suur osa pealinna linnavalitsusest üleüldse.

Aga positiivselt lõpetades. Siis Raku tegi selle teoks! Täitis unistuse. Selle, mis eri põhjustel nt Lemsalul ja Piirojal tegemata jäi. Kuigi ka nemad kindlasti väärinuks seda. Ei taha siin üldse tulevikku ennustama hakata või lootuseid üles kruvida- eks näis, mis tulevik toob ja palju talle mänguaega jagub-, igal juhul on kõva sõna üldse sellise klubi leping teenida.
Ja Klavani karjäär on supereeskuju kõigile Maarjamaa (spordi-)noortele. Kui sa ikka kõvasti vaeva näed, selle heaks ka ohvreid tood ja kindlat (kohati ehk isegi ranget) režiimi järgid, siis võid jõuda kuhu iganes.

esmaspäev, 18. juuli 2016

Ratas


Vahelduseks üks pilt ka. Rattaringist. Kusjuures ei võtnud seda ette trenni mõttes. Oli vaja Lõpel käia ja miks mitte seda rattaga teha?
Vahva oli see, et alates Suuremõisast kuni (vähemalt) Kõrgessaareni puhus vastutuul, tugevamini Palade-Kärdla piirkonnas. Samas kui Lõuna-Hiiumaal eriti tuult ei täheldanudki, kuigi Luidjal sügasin vaikselt habet ja mõtlesin mõnuga kuidas nüüd viimasel lõigul tuul mind süles kannab. Tuhkagi.
Ja kõige rohkem autosid kohtasin Paopel. Jah, tõenäoliselt sattus neid just sel hetkel seal palju liikuma ning küla ise on suur ka, aga ikkagi.
Sõidu üks tagamõte oli ka nö maad kombata, et kas õnnestuks suvel "Tour de harbour" ehk sadamatering ümber Hiiumaa teha. Sõru-Kalana-Lehtma-Kärdla- Heltermaa-Orjaku. Väiksemad sadamad jätaks esialgu välja. Aga siis võiks küll öelda, et saarele on ring peale tehtud.
Ahjaa, kui keegi tahab minu rattameeskonna - esialgu väikesearvulise, aga suure potensiaaliga tiimi :) - nimesponsoriks hakata, siis see võimalus on olemas ja see on imelihtne. Tuleks vaid mulle korralik maanteeratas osta ja saab nime/logod särgile ja kõik muu muusika ka :)

pühapäev, 17. juuli 2016

Vägivald

..... Prantsusma, Türgi ... kui vaid paar riiki pikemast loetelust esile tuua. Ehk tundub justkui oleks maailm hulluks läinud. Ajalehti või uudistesaite veebis lugedes saab sellele kinnitust.

Jah, terrorism on tõepoolest viimastel aastakümnetel kasvanud.
USA riikliku terrorismiuuringute konsortsiumi START andmebaasi autorid loevad terroriks "ähvardust või tegelikku ebaseaduslikku jõu ja vägivalla kasutamist valitsusväliste osalejate poolt, et edendada poliitilisi, majanduslikku, usulisi või sotsiaalseid huve läbi hirmu, sunni või ähvarduste". Sinna liigituvad ühtemoodi nii Eestis toimunud Vao keskuse süütamine kui enesetapurünnakud Iraagis jms. Ehk üsna lai spekter. Ja et tänapäeval ei jää miski saladuseks, siis on lihtsam kõik selle määratluse alla mahtuv ka kirja panna.

Olles mingil määral ajalugu õppinud, aga ka ise juurde uurinud-lugenud, olles positiivselt meelestatud inimene ja uskudes siiski inimeste sisemisse headusse (mis alati paraku välja ei paista), julgen ma öelda, et maailma on pigem turvalisemaks ja vähem vägivaldseks muutunud/muutuv.

Seda kinnitas sel nädalal ka väärtusteuurija Christian Welzel. Euroopa poliitiliste uuringute konsortsiumi korraldatud noorteadlaste konverentsil esinedes tutvustas ta maailma ja Euroopa väärtusuuringute tulemusi selle kohta, kuidas pikas perspektiivis vaadatuna prevaleerib maailmas siiski suundumus rahule, valikuvõimaluste ja vabaduste arvadumisele ning liberaalsete väärtuste levikule.

"Eeltoodud probleemipüstitusele vastates saab väita, et maailm tervikuna on ajas muutunud rahumeelsemaks, kuid sellest meedia meile ei räägi. Põhjus on lihtne – meedia ei vaatle pikaajalisi trende, vaid keskendub lühiajalistele sündmustele. Samuti on ajakirjandusele omane tugev orienteeritus negatiivsele, seda eriti demokraatlikes ühiskondades, kus ollakse tunduvalt tähelepanelikumad negatiivsete arengute suhtes ja jäetakse positiivne kõrvale. Siiski tuleb tunnistada, et pilt, mida meedia maalib, ei ole esinduslik ega täielik. Kui maailmas eksisteeriks ka üksainuke riik, kus toimub kodusõda ja leiavad aset terroriaktid, kuuleksime sellest iga päev ning see kujundaks meie mõtlemist," tõi ta välja.

laupäev, 16. juuli 2016

Folk

Kolmapäeval sõitsin rattaga 75 kilomeetrit. Mitte kiiresti, pea kogu aeg oli kiirus 20-25 km/h vahel.
Neljapäeval olid muud toimetused ja leidsin võimaluse ka puhata. Reedel aga panustasin Hiiu Folki. Kuigi olin tegelikult plaaninud see aasta mitte osaleda. Pinnimise peale end üheks päevaks siiski lubasin.
Et ilm just kõige parem polnud, oli üpris rahulik. Ei tekkinud tõrkeid parkimisel, saati siis probleeme festivalialal. Lihtne. Ja ehk seepärast nõustusin ka öövalve otsa tegema. Ehk kokku viibisin siis 18 tundi Kassaris, valve lõppes hommikul poole üheksa ajal kui hommikuvõimlejad saabusid.
Tagantjärele ütleks siiski, et lihtsalt jalgadel olemine ehk turvamehe töö väsitab rohkem kui rattaga pikemaid otsasid sõita.

neljapäev, 14. juuli 2016

Vanni

Teisipäeval käisin Tallinnas. Kui varahommikul sõitma hakates oli ilm päris priima ja pealinnaski alguses midagi kurta ei saanud, siis muutus toimus äkiliselt. Jättes auto teenindusse, võis rahulikult linna peale jalutama minna. Kahe tunni pärast tagasi tulles püüdsid esimesed piisad mõnisada meetrit enne autosalongi mind kinni. Ja siis läks sajuks.
Võtsin auto vastu ja asusin linnast välja sõitma. Mööda Kadaka teed, mis vähemalt mõnes kohas üsna ebatasase kattega. Ja seal juba ujus. Ehk nii tikutopsi kõrguse jagu oli vett, ent kui autod sealt siia-sinna läbi vurasid ja vett lahinal kõrvale paiskasid, siis loksus see nii hoogsalt, et vett tundus palju rohkem olevat. Kurvastasin, et mul autos lastelaulude plaati polnud. Tundus sobiv hetk "Minni ja manni, meie lähme vanni...." laulda.

esmaspäev, 11. juuli 2016

Jalgpall

Eile oli juba tunne, et suudan needuse murda. Ehk jalgpalli turniirieelsel ennustusvõistlusel võitjale pihta saada. Kui kunagi lähtusin põhimõttest, et panustan oma lemmikule, siis mõne aasta eest muutsin taktikat. Nelja aasta eest sain sellega valusalt vastu näppe. Olen Hispaaniat toetanud, aga ei uskunud, et nad tiitlit kaitsta suudavad. Läks teisiti. Siiski ei pidanud mõistlikuks taktikat uuesti muuta ning proovin võimalikult objektiivselt asjale läheneda.
Nüüd tundus Prantsusmaa parim pakkumine. Ja oligi, kuniks nad ise palli võrku ei suutnud lükata - võimalusi oli piisavalt. Portugal suutis. Korra. Lisaajal. Rohkem polnud vajagi.
Iseenesest on nende võidul ka positiivne pool. Tiitlivõitjate nimekirja lisandus uus riik. Ja võit vormistati ilma CR7 abita, mis näitas, et tiim on suurem kui ainult üks mängija.

esmaspäev, 4. juuli 2016

Puhkus

Eile võtsin endale konkreetse lebotamise päeva. Lesisin, lugesin, vaatasin telekatki, mõlgutasin oma mõtteid. Vahelduseks isegi mõnus.
Lisaks olen suutnud sisse harjutada pikema unerežiimi ehk erinevalt tööajast lasen rahulikult üheksani välja, see teeb laias laastus kolm lisatundi. Peab vaatama et sellega päris ära ei harju :)

reede, 1. juuli 2016

Volikogu

Suvepuhkuste-eelne volikogu istung.
Tulumaksu laekumine on kuuti üsna erinev, samas oluline on, et aasta (või praeguse seisuga siis viie-kuu kuu) lõikes planeeritut ületame.
Maakondlikest teemadest võtsime vastu Hiiumaa valdade ühise jäätmekava ning vaidlustasime maavanema korralduse "Hiiu maakonnaga piirneval merealal maakonnaplaneeringu kehtestamine"