pühapäev, 25. november 2012

F1

Aasta 1994. Michael Schumacher põhjustab viimasel etapil Damon Hilliga kokkupõrke, mõlemad katkestavad ja sakslane võtab oma esimese MM-tiitli. Kahte meest jäi lahutama vaid 1 punkt.
Aasta 1997. Viimase etapi eel juhib Schumacher punktiga Jacques Villeneuve´i ees. Et sakslane tundus otsustaval etapil duellis alla jääma, rammis ta kanadakat. Schumacher katkestas ja hooaja arvestuses ta diskvalifitseeriti. Villeneuve oli kolmas ja võitis kolmepunktilise eduga MM-tiitli.
Aasta 1999. Eddie Irvine juhtis viimase etapi eel 4 punktiga Mika Häkkineni ees. Ent soomlane asus sõitu juhtima ja Ferrari piloot jäi neljandale kohale toppama. Arvasin, et ehk saab Schumacher, kes oli sel hetkel teisel kohal (ent hooaja kokkuvõttes jalaluu murru tõttu vaid viies), taas mingi trikiga hakkama. Aga ei- Häkkinen teenis oma esimese MM-tiitli.
Aasta 2003. Schumacher juhtis enne viimast etappi Kimi Räikköneni ees üheksa punktiga. Ent sakslane koges rajal ebaõnne, samas kui Jäämees lõpetas teisena. Siiski piisas Schumacherile kaheksandast kohast, et kahe punktiga MM-tiitel kindlustada.
Aasta 2007. Enne viimast etappi juhtis Lewis Hamilton nelja punktiga Fernando Alonso ja seitsme punktiga Kimi Räikköneni ees. Et britti segasid tehnilised probleemid, võtsid Ferrarid kaksikvõidu. See tähendas, et Jäämes tuli maailmameistriks ning Hamilton ja Alonso jäid üldarvestuses kõigest punkti kaugusele.
Aasta 2008. Hamilton juhtis viimase etapi eel seitsme punktiga Felipe Massa ees. Sõitu vürtsitas vihm. Kiireimaks osutus brass, kes finišijoonel arvas, et on maailmameister. Et Hamilton mõni kurv enne lõppu end viiendaks pressis, teenis tiitli hoopis tema. Mehi lahutas kõigest üks punkt.
Aasta 2010. Alonso edestas viimase sõidu eel Punaseid Pulle suhteliselt suure eduga. Mark Webber jäi 8 ja Sebastian Vettel 15 punkti kaugusele.  Aga et Alonso sõit kuidagi ei edenenud ja ta lõpetas alles seitsmendana, sai sõidu võitnud Vettelist läbi aegade noorim maailmameister.
Aasta 2012. Viimase etapi eel on Vettelil 13 punkti edu Alonso ees. Ootan põnevat ja ootamatut lõpplahendust.

Reis ümber Hiiumaa

Esmaspäev. Üle ma ei tea kui pika aja suutsin sisse magada. Mitte küll palju, sest 0650 saabunud SMS ajas mind siiski ülesse. Aga töölemineku osas tuli plaanid ringi teha ja kiireks läks ka.
* Sellega seoses meenus Eesti Ekspressist loetu: "...millal ma viimati välja magasin. Ahjaa, see oli siis, kui ma magasin sisse." (Kairi Prints).
Fantastiline eesti keel, kas pole?

Igal juhul on põhjus teada. Seoses ülikooli lõpetamiseks vajaliku materjali kokku kirjutamisega tuli päris pikalt arvuti taga istuda. Pea oli õhtuks suht sooda. Et seda tuulutada, lugesin Tõnu Õnnepalu Mandala läbi. Omapärane teos, mis räägib justkui kassidest. Aga tegelikult on seal midagi veel. Vist ei hoomanudki lõpuni, mis.
Ka täna tuleb päev arvuti taga veeta. Aga kuidagi ei saa järje peale....

Nädala lõpus tuli tiir saarele peale teha. Reede õhtul olin Taherpilli 5ndal sünnipäeva konferansjee. Teeb vaid rõõmu, kui sul on sellised säravad kolleegid. Seejärel tuli mulgi kuub kiiresti laigulise vormi vastu vahetada ja Leemeti metsadesse minna. Hommikul sõitsid meie laagrist mööda- mõni isegi peatus- jahimehed. Usun ma küll, et nad sealkandis mõne põdra kätte said, kui öösel ja varahommikul kutid metsas AK-dega täristasid.

laupäev, 17. november 2012

Eestis esimene, Hiiumaal teine

Kuu esimesel laupäeval võtsime mõõtu omavalitsustevahelise mälumängusarja Maakilb I voorus.

Üllatuslikult õnnestus koos Pühalepa I võistkonnaga see üle-eestiliselt kinni panna. Tuleb nentida, et sellist õnne kohtab harva- pea kõik, mis võimalik, õnnestus õigeks vaielda. Lisaks mõni läbi juhuse tulnud punkt. Kokku 77 silma sajast. Ent sellegipoolest üllatas, et see vabariigis 52 tiimi seas parimaks jäi. Arvasin, et Saue Tammetargad teevad rekordilähedase (88 punkti) tulemuse, aga võta näpust. Hiljem kuulsin, et nad olid mitme küsimuse puhul nö üle mõelnud ehk liiga lihtsana tundunud vastuse keerulisemaks (ja ühtlasi valeks) mõelnud.

Samas eile õhtul viis Jan Ignahhin läbi Kärdla mälumängu II vooru. Ja taaskord tuli meil  tunnistada Maalinna paremust. Ehk siis selleks, et Hiiumaal võita, ei piisa sellest, et oled Eestis esimene :)

Teisipäeval viisin läbi koolinoorte mälumängu meistrivõistluste Hiiumaa eelvooru. Rõõm, et võidutsesid minu õpilased. Ja huvitav, et ka Palade, kes oli teine, edestas mõlemat gümnaasiumiõpilaste võistkonda. Vabariigis oli Emmaste kümnes.

Politsei

Oktoobrikuu viimasel päeval sain kirja politseilt.

Et see tuli tõesti ootamatult, kohkusin korraks isegi ära. Aga tegemist oli kriminaalmenetluse lõpetamise määrusega. Minult varastatud asju ei leitudki üles. Oh, mis üllatus! Ega ma seda lootnudki, kahju oli vaid dokumentidest. Nende kasutamise piiramiseks politseisse pöördusingi.

Väljavõte viie aasta tagusest blogi sissekandest: "Jee, olengi 21! Algne plaan oli peale seda tähtpäeva minna kasiinosse ja suur summa võita. Aga.... 13 (!) oktoobril sain varase sünnipäevakingi (mis sest, et olen juba aastaid korranud, et ei soovi mitte midagi sünnipäevaks saada). Igal juhul kink mulle tehti- rahakott ja mobiil varastati ära. "

Noortekogu

Eelmise kuu lõpus sai läbi viidud noorsootöötajate tunnustamiskonkurss ja -üritus. Komisjoni liikmena oli rõõm tõdeda, et me oskame häid inimesi/tegusid enda ümber märgata küll ning neid ka esile tuua. Oodatust rohkem esitati kandidaate.
Tulemustest saab lugeda ja pilte näeb siit.

Sama päeva õhtul allkirjastasin Hiiumaa noortekogu nimel koostöölepingu maavanemaga.  Sellest võid lugeda siit.



See oli viimane asi, mida noortekogu esimehena tegin. Sobis üsna hästi lõppakordiks. Oktoobri lõpus toimunud üldkoosolekul andsin juhtimise Käina tüdrukutele üle. Iga organisatsioon vajab aeg-ajalt värskendust ja uusi tuuli, see on selge. Lisaks tundsin, et ei jõua enam esimesele aastale omase aktiivsusega panustada. Siis oli mul üleliigset energiat ja mõtteid, aga vähe kogemusi, oskuseid. Nüüd on kaalukausid muutunud. Sestap nõustusin veel aasta juhatuses jätkama. Küll mitte juhina, vaid nõustaja-sekretärina. Kolmandaks on selge, et mida aasta edasi, seda vähem saan ma esindada noori. Jah, vana olemisest on asi kaugel, ent siiski.
Esimehe perioodi jooksul suurenes liikmeskond. Tõsi, käesoleva aasta algul võtsime eesmärgiks seda vähendada mitteaktiivsete liikmete arvelt. Ja seda ka tegime. Sellegipoolest on liikmete arv 2009. aasta algusega võrreldes suurem. Juhatuse koosolekute asemel rakendus avatud koosolekute süsteem. Leian, et see on positiivne muudatus, mis lasi suuremal hulgal noortel panuse anda ja kaasa lüüa. Kolmanda asjana tooksin välja suunamuutuse tegevuste osas. Kui varem oli põhirõhk üritustel, pidudel ja et lahe oleks, siis nüüd võin kaasa võtta nt ülesaarelise noorteküsitluse koolivõrgu osas, rahvusvahelise ettevõtlusuuringu, noortekogu kaasamise saare arengukava koostamisse ning eelmise maavanema planeeritud nõukoja liikmeks.

reede, 9. november 2012

Haldusreform


Kolmapäeval jõudis internetiavarustesse Pühalepa vallavolikogu (ametliku) esimehe Toomas Remmelkoore arvamuslugu „Millist varianti eelistada regionaalministri väljapakutud kuuest arenguteest?“, mis paari nädala eest valla häälekandjas ilmus.
Et teemaks oli haldusreform, kogus see kiiresti kümneid kommentaare. Mulle sümpatiseerib, et Toomas julgeb sõna võtta. Võib-olla tema väljendusoskus vajaks järeleaitamist, aga see ei ole hetkel peamine. Oluline on, et erinevalt paljudest teistest kohaliku tasandi poliitikutest võtab ta sõna. Olgugi, et saab selle eest ka tümitada.
Ent läheme nüüd artikli teema juurde. Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler saatis omavalitsustele arutamiseks kuus võimalikku stsenaariumit Eesti halduskorraldusest. Alates praeguse olukorra säilimisest kuni maakondade Eestini.
Toomas ütleb oma kirjatüki alguses kohe välja, „et tänane olukord ei rahulda ka mind“. Teeb rõõmu, et esimest korda ütleb ta välja, et muudatusi on vaja. Kas see mõtteviis on ka meie vallamajja jõudnud?
Etteruttavalt ütlen, et kahjuks ei paku ta siiski välja ühtegi varianti, mil moel muudatusi teha. Astmelise tulumaksu kehtestamine ei ole ju tõsiseltvõetav ettepanek selle teema kontekstis. Või mis?
Kui nüüd ise neid Kiisleri pakutud variante vaatan, siis välistaksin praeguse olukorra säilimise ja maakondade Eesti. Esimese osas on selge, et muudatusi on vaja, teise puhul leian, et maakondade piirid ei vasta riigi tasemel praegustele oludele ja nõudmistele.
Omavalitsusliitude Eestit pean samuti halvaks. Nõustun suuresti Rinno Ligega: „Isiklikult pean kõikidest variantidest kõige halvemaks omavalitsusliitude Eesti varianti, kuna sellega anname otsustamise "tagatuppa" ja kaugeneme kohe kindlasti kodanikuühiskonnast. Tagatoal puudub igasugune poliitiline vastutus ja kontroll, kuna kogu seltskond satub sinna kaudselt, mitte otse kodanike poolt valituna.“
Ülejäänud variantide- kahetasandiline Eesti, kus luuakse juurde täiendav maakonnapõhine omavalitsustasand; kihelkondade Eesti; tõmbekeskuste Eesti- üle võiks arutleda.
Tulles aga kodumaale ehk vaid Hiiumaast rääkides leian, et parim tee on ühine ja ühtne Hiiumaa. Nii otseses kui kaudses mõttes. Ehk siis tervet saart kattev omavalitsus. Hiiumaa arengustrateegia Kärdla koosolekul (kus osales inimesi igast omavalitsusest) jäi see mõte samuti selgelt kõlama.
Hetkel on meil olnud probleemiks, et liitumise (või sel teemal arutamise) üle otsustavad need, kes raha kaudu omavalitsusega seotud. Sest loomulikult ei taheta oma „tasuta piruka masinat“ niisama käest anda. Paar märksõna- volikogu esimees ja lume lükkamine.
Lisaks liitumisele ja ühele ühisele volikogule tuleks minu arvates luua/kokku kutsuda kohalikud ümarlauad. See oleks koht, kus kohaliku tasandi aktivistid saaksid oma kodukohta puudutavates küsimustes reaalselt kaasa rääkida. Sinna kaasaks külavanemaid, kolmanda sektori esindajaid jne. Seal arutataks läbi, kas ja mis kell peaks tänavavalgustus töötama ja muud säärased küsimused. Ja need ei peaks järgima praegused omavalitsuspiire. Neid ümarlaudu võiks olla rohkem.
Ja mitte nemad ei pea omavalitsusse sõitma oma ideedega, vaid sinna valitud inimesed tulevad nende juurde, et kuulata, mida ning mismoodi sealkandis teha tuleks. Valla- ja linnavalitsus on mõeldud meid teenindama, mitte vastupidi.
Ehk siis kokkuvõtlikult viiksin ma kohaliku omavalitsuse tasandi kõrgemale, praeguse maakonna tasandile. Ent kaasarääkimise koha tooksin inimestele lähemale. Suured algatused peaksidki alguse saama rohujuure tasandilt.
Hiiumaa ei ole nii suur, et meil poleks võimalik ühiselt asju ajada. Tean seda omast käest. Asi on tahtmises. Ja ka seda on näha, kes tahab ning kes mitte.

pühapäev, 4. november 2012

F-1

Ja nii nagu arvasin, nii ka läks. Oli nauditav F-1 etapp.

Ka ennustus tiitlipretendentide lähenemisest punktiarvestuses täitus. Tõsi, vaid kolme punkti jagu. Ent siiski. Kui eelmisel aastal võitis Vettel mäekõrguselt (ikka väga igav oli teistel meestel), siis aastal 2010 lahutas neid kahte vaid neli punkti. Jällegi sakslase kasuks.
Ootaks, et tänavune hooaeg on aastate 2007 ja 2008 vääriline, mil maailmameister selgus alles viimasel etapil. Ühel neist aastatest lausa viimases kurvis.
Ahjaa, tänase sõidu nael oli loomulikult Jäämehe triumfeerimine. Kõige värvikam mees oma väljaütlemistega teenis üle mitme aasta taaskord etapivõidu. Teeb rõõmu.


F-1

Rõõmsad uudised kohe hommikul. Spordiportaali kiigates selgus, et Vettel tõsteti tänase Abu Dhabi GP stardirivis viimaseks.
Et tiitlivõitja pole selge, tähendab see oodatust veelgi põnevamat sõitu. Koos tänasega on jäänud kolm GP-d ning Alonso kaotab 13 punkti Vettelile. Eeldan, et täna see vahe väheneb veelgi.

neljapäev, 1. november 2012

Kaks

Vaid kaks kuud aasta lõpuni.
Algas teine veerand.
Kahest hambast jäädi eilses vutitrennis ilma.
Pea kaks tundi kulus, et jõusaalis kord majja lüüa.
Koguni kaks korda sain koolis sünnipäevakinke- väga vahva üllatus oli esmaspäeval klassis ootamas. Just sellised hetked, kui tunned, et sinust peetakse lugu, et sind peetakse meeles, maksavad kinni kõik klassijuhatajatöö vaeva.