pühapäev, 25. märts 2012

F1


Poole tunni pärast algab F1 selle hooaja teine etapp, Malaisia GP.

Esimene etapp Austraalias ja eilne kvalifikatsioon tõestasid, et tulemas on ülipõnev hooaeg.
Vürtsi lisab Jäämehe tagasitulek. Kimi, kas naasmine F1 karusselli tähendab, et loobud nüüd pidutsemisest ja joomisest? "Ei." Kimi, kui palju on F1 muutunud nende aastatega, mil sa eemal olid? "Pisut. Põhiline on sama, annad gaasi ja keerad rooli." Konkreetne vend :)
Eilne kvalifikatsioon, kus 8 meest oli 0,5 sekundi sees, näitab et autod on üsna võrdsed, mis peaks tähendama, et hooajal on palju erinevaid etapivõitjaid. Loodetavasti.
Minu jaoks on kõige rõõmustavam loomulikult see, et Mercedes ja Schumacher on konkurentsis! Austraalias heitles kõrgete kohtade eest ja täna stardirivis kolmas. Ennustan, et vanameister võtab sel aastal ka etapivõidu. Äge oleks. Lisaks loodan, et Vettel maailmameistriks ei tule. Reaalsetest tiitlinõudlejatest võiks minu poolest võita Button või Webber, kes jätkuvalt startida ei oska ja seetõttu oma šansse vähendab.

Aga eks näis, mis aasta toob.

Transport

Veel täna saab Tallinnas hääletada, kas toetad tasuta ühistransporti või mitte.
Jah, raske on seda küsitluseks nimetada. Vähemalt mitte selliseks, mille tulemus pädev oleks. Samas ma usun, et see ongi ehk taotuslik. Keskerakondlik linnavalitsus ei hiilga just suure ajupotensiaaliga. Seega võib olla, et nad valisid väga lihtsa variandi küsitluse võimendamiseks meedias ja ühiskonnas tervikuna. Nimelt variant läbi viia täiesti ajuvaba ja analüüsideta küsitlus. Siis on meedial põhjust seda tümitada, ent ka halb reklaam on reklaam. Ja see annab omakorda võimaluse ise väita, et teised on kadedad vms.
Aga olgu see küsitlus koostatud ja läbi viidud kehvasti, idee ise- tasuta ühistransport- on jumekas. Mina isiklikult küll toetan seda.
Esiteks ei olene piletirahast niikuinii suurt midagi. See moodustab ühistranspordi rahadest suhteliselt väikese summa. Eriti kui me arvestame, millist vaeva nähakse selle raha kätte saamiseks. Vaatame siis. Piletid tuleb trükkida, neid tuleb levitada ja müüa. Lisaks teavitustöö, et kes millise pileti ostma peab ja muud säärased tehnilised küsimused. Ja loomulikult tuleb ju kontrollida, et kõik ikka piletiga sõidaksid. Aga kui palju vaeva tuleb näha, et seda kontrollida. Oi-oi. Ja kui mõni "jänes" ka tabatakse, siis temalt trahvisumma kättesaamine nõuab taaskord kulutusi. Nii palju, et see ei tasu end äragi. Kui me veel mõtleme, kes töötavad ühistranspordi piletitega seotud ametikohtadel- piletimüük, reisisaatjad, konrolörid-, siis paratamatult tuleb nentida, et suurem osa neist on nö sotsiaalsed ametikohad.
Niisamuti on palju loota, et piletirahast saaksime paremad trammid/trollid/bussid või korras tänavad. Oh ei. Kuna piletiraha on nii marginaalne summa võrreldes uute sõiduvahendite hindadega, siis on pikka aega hoopis teisi allikaid masinapargi uuendamiseks kasutatud. Kasvõi Co2 kvoodi müügist teenitud tulu.
ja Tallinna tänavad saame ehk alles siis korda, kui linnasisest liiklust kardinaalselt piirame. Praegu ma selles osas küll mingeid lootusi ei hellita.
Miks aga tasuta ühistransport siis kasulikum on? Esiteks annab see kulude kokkuhoidu just eelpool mainitud kuluartiklite arvelt. Lisaks on selline süsteem mugavam. Loomulikult keskkonnasäästlikkus, kui tasuta sõit meelitaks osa autojuhte ühistransporti kasutama. Kuna energia (olgu selleks siis bensiin, diisel või elekter) kallineb, siis tuleb leida säästlikumaid viise ühest kohast teise liikumiseks. Ja on selge, et suuri hulki ühekorraga liigutada on odavam kui ükshaaval liikuda. Ehk siis ühistransport on soodsam kui eratransport autode näol.
Mida aga veel teha tuleks/võiks? Loomulikult peab ühistranspordi korras hoidma. Seda siis nii hästi toimiva liinivõrgustiku, sõidukorras masinate, aga ka puhaste sõidukite näol. Viimast saaks MuPo tagada, jäävad ju piletikontrolörid tööta. Lisaks tuleb leida viise, kuidas masinaparki uuendada, kuidas ühistransporti kiiremaks muuta (anda eeliseid autode ees liikluses) ning uusi liine (nt tramm lennujaama) avada. Ja kindlasti peaks panustama kõige rohelisema liikumisviisi propageerimisele. Mis see on? Eks ikka jala käimine ja rattasõit. Selleks aitab isiklik eeskuju, kui Londoni linnapea Boris Johnson näiteks tuua, aga eelkõige ikkagi kergliiklusteede ehitamine.

reede, 16. märts 2012

Vaheaeg

Algas koolivaheaeg.
Et peaks nagu nädala kooliasjadest eemal olla saama? Levinud arusaam on selline jah. Just see käis/käibki kõige rohkem pinda streigi ja üldse hariduse teemalise arutelu juures. Et ei minda sisuni vaid keskendutakse palganumbritele. Korduvalt tahtsin ka meedias oma loo avaldada, aga millegipärast jäi see tegemata. Ehk õigesti tegin, sest kas see muutnuks midagi?
Igal juhul on mul praegugi kodus töölaual parandamist ootavad VII kl ajaloo kontrolltööd. Jah, ka veerandi viimasel päeval sobib neid teha :)
Ja ülikooli asjadega tuleb ka kõvasti tegeleda. See semester on ses suhtes üsna vaevaliselt läinud, et eri tegemiste ajad jooksevad kokku ja ülikooliloengud on alati kannatajaks jäänud. Täna hommikul võtsin Käinas töökaaslase peale ja nägin kahte kursakaaslast kiirbussile minemas. Tahtsid mind autoroolist ära kiskuda, et ülikooli kaasa võtta :)
Ent homme suundun hoopis Türile. Noorkotkaste oskusvõistlused.

Tarbijakaitse

Järjekordne tõestus, et eestlased on andekad. Delfi vahendas Tarbijakaitseametile viimaste aastate jooksul saadetud kummalisi kaebuseid.
* Helistas vanem meesterahvas Tartust ning küsis, et kas tarbijakaitseamet saab mingi paragrahvi järgi käskida, et müüjad poes oleksid meeldivad naisterahvad kes on ilusad, puhtad, lõhnavad ja naeratavad, mitte aga ajamata habemega, räpased ja haisvad meesterahvad.
* Helistas pahane meesterahvas, kelle väitel peaks tarbijakaitseamet tõsiselt kontrollima Eestis müüdavate viinade kvaliteeti, kuna mõnel õhtul jääb viina juues kohe purju aga mõnikord ei hakka üldse pähegi. Mees tahtis teada, kas sellise viina eest saaks kompensatsiooni, mis pähe ei hakka?
*
Tarbijad sõlmisid reisikorraldajaga pakettreisilepingu ning vastavalt reklaamile oli neil ootus, et mererand asub hotellist 300 meetri kaugusel. Tarbijatel tekkis kahtlus, et reisikorraldaja on vahemaa mõõtmisel eksinud ja nad asusid üheskoos vahemaad üle mõõtma. Mõõtmisi teostasid nad kahemeetrise mõõdulindiga. Selgus, et mererand asuski veidi kaugemal - 418 meetrit hotellist.
Nüüd oli nad pettunud, sest mõõtmine oli raske ja võttis terve päeva. No tere mõistus :)

esmaspäev, 12. märts 2012

Palk

Kui 2010. aasta detsembris soovisid noored täiskohaga töö puhul saada netotasuna keskmiselt 628 eurot, siis 2011. aasta detsembris sooviti juba 962 eurot kuus, teatas CV-Online. Küsitlus viidi läbi Teeviidal.

Päris reaalsed palgasoovid, või mis? :)