kolmapäev, 12. aprill 2023

Maksud kui võimalus, mitte karistus

On inimlik, et soovitakse vähem makse maksta ning samas rohkem ja kvaliteetsemaid teenuseid tarbida. Tõsiasi on paraku see, et üheaegselt mõlemat ei saa.

Maksu- ja tolliamet sõnastab oma kodulehel: „Maksude maksmine on meie ühiselt valitud ühiskondlik kokkulepe, mis tagab riigi toimimise ja võimaldab igale inimesele sotsiaalseid garantiisid. Maksudega mõtleme me endast kaugemale. Kõigele sellele, mis on meil ühine.“

Haridus – ja Eesti kontekstis koguni maailma parim kooliharidus! – , kvaliteetne arstiabi, ühistransport ja kõik muu sarnane toimib ainult tänu sellele, et riigil on vahendid nende valdkondade arendamiseks.

Tegelikkuses oli juba enne Riigikogu valimisi selge, et tänases mahus ja tänase kvaliteediga avalikke teenuseid ei ole võimalik sarnase tulubaasiga edasi ülal pidada. Eriti sellises julgeolekuolukorras ning soovi ja vajadusega kaitsekulusid kasvatada.

Paraku jäi maksudebatt valimiste eel üsna tagasihoidlikuks.

Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder kommenteeris laupäeval avaldatud koalitsioonilepet, et valimiste eel rääkisid ainsana ausalt maksutõusuplaanidest sotsiaaldemokraadid. Samas sotsiaalmeedias sattus hoogsalt lendama meem, milles peaminister Kaja Kallas 26.oktoobril Riigikogu ees ütleb: „Lugege mu huultelt: maksud ei tõuse. Punkt. Kas oli liiga keeruline? Maksud ei tõuse. Punkt.”

Koalitsioonileping toob selguse. Maksureform tuleb. Valimistel edukad olnud erakonnad on kõik selle vajalikkusest aru saanud.

Positiivne, et valitsusliit on pannud kirja konkreetsed asjad eelarvetulude kasvatamiseks. Arvestades, et valimiste eel selle vajadusest rääkida ei tahetud, jätab muidugi mõru meki man. Sest ma tõepoolest ei taha uskuda, et rahandusminister nii pealiskaudselt tööasjadesse suhtus ning riigi rahanduslikust seisust adekvaatset ülevaadet ei omanud.

Olen küll veendunud, et riigi tervisele olnuks mõistlikum otsus astmelise tulumaksusüsteemi kehtestamine, selle asemel, et ühtlaselt käibe- ja tulumaksumäära tõsta. Näiteks antiigiaegses Ateenas maksid makse vaid kõige jõukamad kodanikud. Enamik neist mitte ainult ei nautinud maksude maksmist kui privileegi, vaid ka hooplesid sel moel kulutatud summade suurusega. Nii pälvisid nad kaaskodanike avaliku heakskiidu.

Samas ei taha siinkohal koalitsioonileppe detailidesse minna ning analüüsida üksikotsuseid. Selle kirjatüki teemapüstitus on üldisem. Maksude maksmine ja maksusüsteem laiemalt.

Maksude maksmine ei ole karistus. Maksude maksmine annab meile võimaluse riigi pakutavaid hüvesid nautida.

„Tagame parvlaeva- ja lennuühendused saartega vähemalt senisel tasemel ning analüüsime parandamisvõimalusi,“ seisab koalitsioonilepingus. Meie jaoks oluline töövõit. Samas otseselt seotud maksude ja riigi rahandusliku olukorraga.

Selleks, et seda võimaldada, selleks et tugevdada regionaalpoliitikat, on vaja eelarve tulupoolt kasvatada.


Ilmus 11.04.2023 Hiiu Lehes

Kommentaare ei ole: